Blog
28
12
2018

Çocuklar için Kungfu Eğitimi

By twt 0

Her spor kendi alanına göre insana büyük şeyler katar. Savunma sanatları bu konuda diğer sporlardan biraz daha farklıdır. Çünkü savunma sanatlarında başarı içseldir, felsefidir. Bu sanatlarda başarılı olan bireyler, hayatlarından zevk almayı ve yaşama göğüs germeyi oldukça basit bir şekilde başarabilirler.

Bu sebepten ötürü çocuklar için küçük yaşlarda spor alışkanlığı kazandırmak adına bazı çalışmalar aileler tarafından yapılmalıdır. Çocuklar için Kungfu eğitimi, hem fiziksel hem de ruhsal gelişim açısından oldukça önemli bir araçtır. Çünkü Kungfu, bir çocuğun bedenini terbiye etmesinde aracı olmakla kalmıyor, duyarlı, görev bilincine sahip ve saygılı bir birey olma yolunda kendisine kılavuzluk ediyor.

Eskiden Çin’de aileler çocuklarını (henüz okula bile başlamamışken) Shaolin tapınaklarına gönderirler ve burada hem dövüşmeyi hem de hayatı öğrenmelerini sağlarlardı. Elbette burada dövüşmekten kasıt, bedeni ve ruhu terbiye etmeye dayanmaktadır. Aileler çocuklarından 11 ay boyunca ayrı kalırken, çocuklar için Kungfu eğitimi şu şekilde olmaktaydı; sabah ilk ışıklarla kalkar ve akşam gün batımına dek yoğun bir tempo ile çalışır, erkenden yatar ve sürekli bu tempoda devam ederlerdi.

Yukarıdaki örnek size biraz garip gelebilir ama binlerce yıldır ayakta olan bir medeniyetten daha azı da beklenemezdi. Peki çocuklar için Kungfu eğitimi nasıl olmaktadır? Bir çocuk Kungfu konusunda eğitilirken, aynı zamanda neleri öğrenir? Gelin beraber inceleyelim.

Bir çocuk Kungfu öğrenirken yalnızca dövüşmeyi ya da kendini korumayı öğrenmez. Aynı zamanda enerjisini attığı ve yaşıtlarıyla beraber bir etkinliğe katıldığı için daha sakin olmaya başlar. Eğitmenlerinin verdiği direktiflere uyarak saygılı olmayı iyice sindirir ve yararlı, zararlı ayrımını yapmaya başlar. Çocuklar için Kungfu eğitimi aynı zamanda bir çocuğun refleksleri, kasları ve vücut yapısında da olumlu temel değişiklikler meydana getirir.

Birçok Kungfu eğitmeni, eğitimlerinde alt metin olarak dövüşmeyi gösterse de, aslında çocuklar için çok daha önemli bazı öğretiler gizlidir; saygı, sevgi, sabır, dayanıklılık ve birlikte çalışma becerisi. Bunlar şöyle şekillenmiştir;

  • Eğitmenine ve yardımcılarına saygı,
  • Arkadaşlarına sevgi,
  • Eğitim süresince sabretmek ve dayanmak,
  • Komutlar ile beraber çalışmak.

Çocuklar için Kungfu eğitimi her ailenin gereksinimidir. Okulda ya da sokakta herkes birbirinden farklı olsa da, bir çocuk, spor salonunda arkadaşlarıyla eşittir ve hiçbir şekilde negatif ya da pozitif ayrımcılığa maruz kalmaz. Bu da eşitlik anlayışının en önemli şartıdır.

Çocuklar İçin Kungfu Eğitimi ve Teknikler

Eğitimler aşama aşamadır; birinci yıl genel olarak basit Kungfu teknikleri öğretilir. Elbette eğitmene göre mınçıka ya da kılıç için başlangıç eğitimleri de verilebilir. İkinci yıl daha üst seviye tekniklerle beraber yine eğitmene göre kesici ya da delici aletlerle ya da aletlere karşı dövüşmekte öğretilebilmektedir.

Üçüncü yıl ise çocuklar için Kungfu eğitimi adına oldukça önemlidir; bu eğitimler tek el ya da tek ayak ile gerçekleştirilebilen oldukça üst seviye eğitimlerdir.

Çocuklar için Kungfu eğitimi bu şekildedir ve en önemlisi ruhsal gelişime katkı sağlanmasıdır. Her çocuğun spor yapması için teşvik edilmesini dileriz.

author: twt

Comment
0

Leave a reply