HAKKIMIZDA

Wing Chun Nedir?

Wing Chun, Güney Çin bölgesine ait bir yakın-mesafe savunma ve dövüş sanatıdır. Bu sanatın Shaolin manastırlarında geliştirilmiş olan turna kuşu ve yılan hareketlerine dayanan tekniklerden oluştuğuna inanılır.

 

Usta İp-Man bu sanatı Çin’in ve Hong-Kong’un dışına taşımış ve dünyaya yayılarak popülarite kazanmasını sağlamıştır. Popülaritesini ilk zamanlarda İp Man’ın öğrencilerinden birisi olan Bruce Lee’ye borçlu olan Wing Chun, etkili teknikleriyle kısa bir sürede tüm dünyaya yayılmış ve beğeni toplamıştır.

 

İnsan vücudunun doğal yapısındaki mükemmelliği kullanmaya dayanan, ekonomik, etkili hareketlerden oluşan, netice merkezli bir sistem olan Wing Chun, estetiği ve sürati birleştiren bir sanattır. Saldırılardan korunmayı ve kendini korurken en az zararı hedefleyen Wing Chun, sadece saldırı merkezli bir sanat olmayıp, akıl, beden ve ruh disipliniyle estetiği harmanlar.

 

Duyarlılık, temas refleksi, ileri dönük enerji ve rakibinin gücünü kullanma gibi temel bazı prensipleriyle Wing Chun, diğer çoğu dövüş sanatının içerdiği kompleks teknikler ve üst düzey tekmeleri zorunlu kılmadığından, uygulayan kişinin cüssesi, gücü ya da cinsiyetine önem vermez. Bu nedenle Wing Chun sağlıklı her insanın uygulayabileceği çok pratik ve etkili bir sanattır.

  • Wing Chun, en bilindik efsaneye göre Budist bir Rahibe olan Ng Mui tarafından geliştirilmiştir ve ismini de yine bir kadın olan, sistemin ilk öğrencisi ve daha sonra geliştiricisi Yim Wing Chun’dan almıştır.

  • İp Man’in geliştirdiği sistem kompleks olmayan, basit ve etkili bir çerçeveye sahiptir.

  • Wing Chun sanatını çalışanlar, yakın-mesafe dövüşlerde gerekli olan hisleri ve buna bağlı becerileri geliştirmeye çalışırlar.

  • Wing Chun, olası tehditlere karşı kendini müdafaa sistemidir.

  • Wing Chun etkili bir kontra atak sistemidir.

Wing Chun Tekniği Nedir?


Wing Chun sanatında el teknikleri çok gelişmiştir. En etkili tekniklerden birisi ise “Zincir yumruk” denilen, birbirini takip eden hızlı yumruk sistemidir. El ve ayak teknikleri koordineli bir şekilde kullanılır. Bu durum rakibi hem şaşırtır hem de karşılıksız darbeler oluşturmasına olanak tanımaktadır. Wing Chun öte yandan günümüzde bilinen en etkili dövüş sanatlarından birisidir. Çeşitli ülkelerdeki ordu içerisindeki birçok özel kuvvetlere ve FBI gibi tanınmış güvenlik güçlerine bu teknikler öğretilmektedir.

 

Tekniklerin ileri seviyesindeki Chi Sou teknikleri, kol ve ellerdeki sezgisel tepkimeleri refleksif düzeyde eğiterek dövüş performansını en üst düzeye çıkarmaktadır. Wing Chun saldırılara karşı, hayatta kalma mücadelesi içerisinde yapılabilecek her türlü tekniğe izin veren bir sistemi bulunmaktadır.

EBMAS Nedir?


EBMAS’ın açılımı Emin Boztepe Martial Arts System’dir.

 

Bu sistemi hayata getiren kişi ise dövüş ustası Emin Boztepe’dir.

 

EBMAS organizasyonu, Emin Boztepe’nin ilgi göstermesi ve düzenlediği seminerleriyle yurt içinde ve yurt dışında 50’den fazla okulun açılmasıyla sonuçlanmıştır.

 

Bu başarı ise Türkiye için gurur kaynağı olmuştur. Türk ve Müslüman bir sporcunun dünya çapında bu derece başarılı olması ülkemizde de olumlu sonuçlar doğurmuş Wing Chun’a (WingTzun) olan ilgiyi arttırmıştır.

 

Bu sebeple Wing Chun, Türkiye’de en çok talep edilen sporlardan biri haline gelmiştir. Şuan 43 ülkede Emin Boztepe’nin kurduğu EBMAS sitili binlerce öğrenciye öğretilmektedir.

Emin Boztepe Kimdir?

Emin Boztepe, 17 Haziran 1962 tarihinde Eskişehir’de Çifteler Kasabasında doğmuştur. 3 kız, 3 erkek olmak üzere 6 kardeşlerdir. İnşaat mühendisi olan babası çalışmak için Almanya’ya 1964 yılında gittikten 2 sene sonra ailesini de oraya almış ve Almanya’ya yerleşmişlerdir.

 

İlkokul, ortaokul ve liseyi Almanya’da okudu. Almanya sokaklarında dövüşerek büyüdü. Almanya’da 17-18 yaşlarında sokak kavgaları nedeniyle Taekwondo, karate, Wing Tsun gibi dövüş teknikleri öğrenmeye merak saldı. 18 yaşında tekvando, karate, escrima (Filipin silah dövüşleri) ve boksa başladı. Wing Tzun adlı sporu, Hong Kong’da ünlü oyuncu Bruce Lee’nin gittiği okulda öğrendi.

 

Hiç yenilmemiş dövüş ustası Hong Kong’lu William Cheung’a meydan okuyarak yaptığı maçta onu 27 saniyede yenince tüm dünyada flash haber oldu. 1987 yılında önce New York’a, sonra Los Angeles’a gitti. 1990 yılında ABD’de sinema sektörüne, aksiyon filmlerindeki dövüş koreografisini yapmak ve oyunculara eğitim vermek amacıyla girmiştir.

 

Kariyerine oyunculuk anlamında da devam etmek isteyen Emin Boztepe, Acting Institute’a kaydoldu. 3 ay, her gün, günde 8 saat oyunculuk dersi aldı. 1992 yılında FBI’da özel ders verdi. FBI, US Marine, SWAT, DEA, Los Angeles Polis Teşkilatı gibi kurumlara dövüş teknikleri konusunda ders ve seminerler verdi. 2001yılına kadar dövüş okulları açtı. Sonra EBMAS (Emin Boztepe Martial Arts System) şirketini kurdu.

 

Filmleri :
2016 – 2017 – Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz (Ejder)(TV Dizisi)
2014 – Panzehir (Kadir Korkut) (Sinema Filmi)
2009 – Kanımdaki Barut (Sinema Filmi)
2008 – Alia (Sırp Komutan) (TV Filmi)
2007 – Pusat (Kont)(TV Dizisi)
2006 – Son Osmanlı Yandım Ali (Güro) (Sinema Filmi)
1992 – Happy Birthday, Türke!